Prairie View Interscholastic League State Champions

 

PVIL

The Prairie View Interscholastic League was formed in 1939 as the Texas Interscholastic League of Colored Schools with 21 original members. Organized by Houston Yates coach Andrew “Pat” Patterson and administered by Prairie View A&M, the PVIL governed athletic competition between Texas’ segregated black schools, set up districts and scheduling, and established age and residency requirements, just as the UIL did for white schools. It was disbanded in 1970 when membership dwindled after the desegregation of Texas high schools, but not before producing Pro Football and College Football Hall of Famers like Dick “Night Train” Lane (Austin Anderson), Charley Taylor (Grand Prairie Dalworth), Gene Upshaw (Robstown), Ken Houston (Lufkin Dunbar), Bubba Smith (Beaumont Charlton-Pollard) and “Mean” Joe Greene (Temple Dunbar), as well as thousands of collegiate players.

​​

1940

2A Fort Worth Terrell 26, Austin Anderson 0

1941

2A Dallas Washington 12, Houston Wheatley 0

1942

2A Austin Anderson 40, Paris Gibbons 0

1943

2A Wichita Falls Washington 7, Houston Yates 7
(CO-CHAMPIONS)

1944

2A Houston Wheatley 7, Fort Worth Terrell 6

1945

2A Wichita Falls Washington 12, Austin Anderson 2

1946

2A Dallas Washington 19, Galveston Central 19
(CO-CHAMPIONS)

1947

2A Fort Worth Terrell 13, Corpus Christi Coles 6

1A Denison Terrell 6, Taylor Price 6 (CO-CHAMPIONS)

1948

2A Corpus Christi Coles 6, Dallas Washington 0

1A Denison Terrell 13, Orange Wallace 0

1949

2A Dallas Lincoln 13, Port Arthur Lincoln 13
(CO-CHAMPIONS)

1A Orange Wallace 34, Victoria Gross 13

1950

2A Dallas Washington 24, Houston Yates 21

1A San Angelo Blackshear 32, Huntsville Sam Houston 0

1951

2A Houston Yates 6, Waco Moore 6 (CO-CHAMPIONS)

1A Huntsville Sam Houston 7, Hillsboro Peabody 6

1952

3A Waco Moore 14, Corpus Christi Coles 0

2A Amarillo Carver 7, Palestine Lincoln 0

1A Arp Industrial defeated Lockhart Carver (No score available)

1953

3A Port Arthur Lincoln 38, Dallas Washington 7

2A Corsicana Jackson 19, Abilene Woodson 0

1A Livingston Dunbar defeated West Columbia Brown
(No score available)

1954

3A Houston Wheatley 13, Waco Moore 0

2A Orange Wallace 39, Greenville Carver 0

1A Livingston Dunbar 25, College Station Lincoln 20

1955

3A Port Arthur Lincoln 9, Dallas Lincoln 6

2A Baytown Carver 33, Gladewater Weldon 13

1A Rockdale Aycock 21, West Dunbar 7

 

1956

3A Austin Anderson 26, Dallas Washington 7

2A Corsicana Jackson 18, Denton Moore 0

1A Sealy County Austin 19, Kaufman Pyle 18

 

1957

3A Austin Anderson 22, Dallas Washington 14

2A Corsicana Jackson 46, Denton Moore 0

1A Galena Park Fidelity Manor 29, Vernon Washington 6

 

1958

3A Dallas Washington 35, Houston Washington 0

2A Baytown Carver 17, Denton Moore 14

1A Livingston Dunbar 26, Grand Prairie Dal-Worth 24

 

1959

3A Beaumont Hebert 37, Dallas Lincoln 0

2A Bay City Hilliard 22, Fort Worth Kirkpatrick 14

1A West Dunbar 42, Livingston Dunbar 12

1960

4A Houston Washington 6, Waco Moore 6 (CO-CHAMPIONS)

3A Corpus Christi Coles 38, Wichita Falls Washington 21

2A Conroe Washington 16, Midland Carver 6

1A Freeport Lanier 28, West Dunbar 24

1961

4A Austin Anderson 20, Houston Yates 13

3A Baytown Carver 21, Fort Worth Kirkpatrick 6

2A Midland Carver 42, Conroe Washington 16

1A Richardson Hamilton Park 24, Sweeny Carver 0

1962

4A Houston Yates 18, Fort Worth Dunbar 15

3A Fort Worth Kirkpatrick 6, Houston Fidelity Manor 0

2A Wharton Training 40, Lubbock Dunbar 6

1A Taylor Price 42, Dayton Colbert 6

1963

4A Galveston Central 34, Dallas Madison 14

3A Fort Worth Kirkpatrick 46, Gladewater Weldon 14

2A Lubbock Dunbar 19, Conroe Washington 14

1A Smithville Brown 38, Mineola McFarland 6

1964

4A Waco Moore 16, Houston Yates 14

3A Lufkin Dunbar 20, Marlin Washington 7

2A Sherman Douglas 32, Conroe Washington 18

1A Bartlett Washington 8, Garland Carver 6

1965

4A Houston Yates 18, Fort Worth Terrell 0

3A Wichita Falls Washington 31, Nacogdoches Campbell 0

2A Conroe Washington 33, Sherman Douglas 12

1A Sweeny Carver 21, Cameron Price 14

1966

4A Beaumont Hebert 14, Dallas Madison 3

3A Lufkin Dunbar 14, Wichita Falls Washington 7

2A Bay City Hilliard 42, Denton Moore 0

1967

3A Lufkin Dunbar 44, Texarkana Dunbar 24

2A Jasper Rowe 55, Hallsville Gallilee 12

1968

3A Corsicana Jackson 31, Gladewater Weldon 6